Spotkania z Europą

W dniach 27-31.07.2016 odbyły się spotkania młodzieży w ramach projektu ,,Europa dla Obywateli” p.t. „Młodzieżowa aktywność obywatelska w kreowaniu przyszłości Europy”.

Wzięła w nich udział młodzież z Litwy, Łotwy i z Polski. Odbyły się dwie debaty w Miejskim Ośrodku kultury i Sportu w Dusznikach Zdrój. Pierwsza w dniu 27.07.w której udział wzięli Starosta Powiatu Kłodzkiego Maciej Awiżeń. Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu Agnieszka Umińska, wójt Gminy Kłodzkiej Stanisław Longawa.

Temat debaty – Wyobrażenie przyszłości Europy oczami młodych obywateli. Na debatę zostali zaproszeni wolontariusze z Hiszpanii, Bułgarii, Włoch i Francji. Młodzież miała okazję skonfrontować swoje wyobrażenia z młodzieżą z innych krajów jak również z samorządowcami i politykami. Moderatorem był Wojciech Heliński prezes Stowarzyszenia Fundusz Glacensis. Druga debata odbyła się 29.07. której tematem wiodącym były wszelkie formy wolontariatu. Udział w niej wzięli reprezentujący Starostę Kłodzkiego Michał Cisakowski, wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, Kinga Chocianowicz – Adach – Kudowskie Serce – Grupa OPP Fundacja Sedeka, Szczepan Smoleński – Fundacja Qdowa. Prowadził Marek Mazurkiewicz Stowarzyszenie Fundusz Glacensis.

Młodzież zwiedziła Ziemię Kłodzką – Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, Zalew na Starej Morawie, twierdzę w Kłodzku, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, w których również odbył się koncert młodzieży litewskiej i łotewskiej mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzoną przed muszlą koncertową publiczność. Odbyły się również warsztaty tańca współczesnego, do którego zapraszano przyglądającą się publiczność. Młodzież wywiozła dużo niezapomnianych wrażeń, którymi będzie mogła się podzielić i zaprosić swoich rówieśników do dalszych działań. Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja „Alfa” z Wrocławia. Jest to X edycja jej projektu „Wielokulturowy Śląsk – muzyka, sztuka łączy”. Projekt zrealizowano z funduszy unijnych.